Як розрахувати товщину базальтової вати?
Якими б якісними не були матеріали для виготовлення різних елементів будинку і професіоналізм будівельників, втрати тепла все одно неминучі. Для скорочення рівня його втрат застосовуються різні види утеплювачів. Одним з кращих матеріалів, що використовують як утеплювач фасаду і даху, є базальтова вата.
Що таке базальтова вата, яке її призначення
Базальтова або кам'яна вата відноситься до категорії мінеральних утеплювачів. Її виробляють за спеціальними методиками з гірських базальтових порід. До переваг цього матеріалу відносяться:
- негорючість;
- високі показники звуко- і теплоізоляції;
- паронепроникність;
- високі щільність і опір;
- низька теплопровідність.
Завдяки цим перевагам кам'яну вату використовують в будівництві для утеплення фасадних стін, міжкімнатних перегородок, горищних і мансардних просторів. Вибирають цей матеріал також з метою утеплити скатні і плоскі покрівлі, стельові перекриття. Ідеально підходить вата з базальту як утеплювач для підлоги. Щоб матеріал був максимально функціональним, необхідно правильно провести розрахунок його товщини в різних конструкціях.
Алгоритм розрахунку товщини утеплювача з кам'яної вати
Комфортне перебування в квартирі або будинку передбачає можливість підтримувати в них оптимальну температуру. Тому перед початком утеплювальних робіт треба правильно розрахувати, яка товщина утеплювача необхідна в конкретному випадку для стін, горища та підлоги. При цьому слід мати на увазі, що у будь-якого як будівельного, так і утеплювального матеріалу є постійна величина теплопровідності і зворотня їй величина теплоопору. Ці показники вказані на упаковці.
Чим краще матеріал проводить тепло, тим нижче рівень його теплоспротиву. Значить, необхідно утеплення. Щоб в будинку було тепло, необхідно вибирати матеріали для його зведення і подальшого утеплення з високим рівнем опору тепла і низькою теплопровідністю. Для прикладу будемо розраховувати товщину утеплювача з базальтової вати для стіни з червоної повнотілої цегли товщиною 0,5 м.
Загальний тепловий опір стіни і утеплювача (Rзаг.) В першій кліматичній зоні України становить постійне число 3,3. Його можна знайти в документі «Державні Будівельні Норми» - ДБН. Для розрахунку показника теплового опору утеплювача необхідно з числа 3,3 відняти величину опору стіни (Rут. = Rзаг. - Rст.).
У нашому випадку для отримання показника Rст. необхідно 0,5 (товщина стіни) розділити на 0,56 (коефіцієнт теплопровідності червоної цегли). Rст. = 0,5 / 0,56 = 0,9. Тобто тепловий опір стіни дорівнює 0,9. Rут. = Rзаг.. (3,3) - Rст. (0,9) - Rут. (2,4). З урахуванням того, що коефіцієнт теплопровідності базальтової вати є загальною величиною 0,045, складаємо рівняння 2,4 = x / 0,045. Звідси x = 2,4х0,045 = 0,108. Товщина утеплювача повинна становити близько 108 мм.
Якщо стіна складається з декількох видів матеріалу, її теплоопір рахується шляхом підсумовування опору кожного матеріалу (Rст. = R1 + R2 + R3 ... ..). Розрахунок товщини утеплювального матеріалу для покрівлі та підлоги проводиться аналогічно.
Інші статті